0:00
0:00

player_download

Save as Playlist     Clear     Source: YouTube

Share with your Friends
 - Cross Talks Free

Cross Talks

Kormorán, Jenei Szilveszter

Release Date: 1988

Label: Opus

Ⓟ 1987 OPUS

V roku 1976 založil Gergely Koltay vlastnú skupinu KORMORÁN. Bol to jeden z mnohých pokusov vytvoriť „čosi”, čo by malo vlastný štýl, tvár, osobitosť i príťažlivosť, slovom čosi, čo by mohlo zaujať publikum. Koltay bol síce vyzbrojený značnými profesionálnymi skúsenosťami, talentom i cieľavedomosťou, ale inak musel s Kormoránom začínať úplne od piky – tak ako každá nová formácia.
Kormorán mal však šťastie a rýchlo sa presadil na koncertných pódiách: do roku 1979 vystupoval v 25. divadle v Budapešti, ktoré sa na tri roky stalo jeho domovskou scénou. Za ten čas skupina stihla realizovať prvé nahrávky a absolvovať niekoľko vystúpení. Úspech u publika jej dodal odvahu, postupne sa osamostatňovala a v prvej polovici osemdesiatych rokov, už ako špičkový profesionálny súbor, rozvinula bohatú koncertnú a štúdiovú činnosť. Vydala štyri dlhohrajúce platne v Maďarsku a jednu v Holandsku, vystupovala v deviatich európskych a dvoch latinskoamerických krajinách a v roku 1986 absolvovala úspešné turné s legendárnym Johnom Mayallom po Maďarsku. Skupina sa presadila predovšetkým vďaka vlastným interpretačným kvalitám, ale aj vďaka netradičnej hudobnoštýlovej orientácii. Vo svojom prejave totiž spája pestrú zvukovo-melodickú zmes prvkov ľudovej hudby rôznych európskych oblastí so súčasným rockovým výrazom, podopretým charakteristickou rockovou inštrumentáciou. Folklórny melodický kolorit je umocnený využitím typických akustických nástrojov (citara, husle, šalmaj, pastierske píšťaly a podobne) i so strofickou štruktúrou väčšiny skladieb, podobnou častému formovému usporiadaniu ľudovej piesne; no zvuk, výraz a interpretačné cítenie skupiny majú tradičnú dravosť maďarského rocku. Kormorán si touto neobvyklou syntézou relatívne vzdialených prvkov vytvoril vlastný štýl, náznakovo pripomína napríklad slávnu britskú skupinu Jethro Tull.
Hudobnému zameraniu skupiny zodpovedá aj názov jej prvej dlhohrajúcej platne, ktorá vychádza vo vydavateľstve OPUS, z informatky „vypožičaný” termin cross talks – presluchy, v našom prípade hudobné „presluchy” medzi dvoma oddelenými hudobnými kultúrami. Mimochodom, tento titul je už štvrtou platňou vo vydavateľstve OPUS, na ktorej má podiel „duchovný otec” a umelecký hnací motor skupiny Kormorán, spevák, skladateľ a gitarista Szilveszter Jenei. Veríme, že osobitý rock v dokonalom interpretačnom prevedení poteší aj našich priaznivcov hodnotnej a kultivovanej populárnej hudby.

In 1976, Gergely koltay founded his own formation THE KORMORAN. As other young talented musicians, he dreamed of a group that would produce music of its own style, with characteristic, attractive sound appealing to the audience. Koltay was experienced, gifted and purposeful enough to become a leader of a successful rock group, nevertheless he had to star with his Kormoran from the very beginning – as each of new formations must.
The Kormoran was born, however, under the lucky star. It became well-known very quickly: up to 1979 it was giving performances on the boards of the Twenty-fifth Theatre in Budapest, its home stage for three years. During them, the group realized its first recordings and performed abroad. Being encouraged by succes with the audience, The Kormoran was gaining, step by step, artistic independence and since the first half of the eighties it has been considered the top professional formation.

ShareTracks In This Album

Kormorán, Jenei Szilveszter Forest Fire free listening
Forest Fire - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Highwayman free listening
Highwayman - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Love Is All free listening
Love Is All - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Cross Talks free listening
Cross Talks - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Going Home free listening
Going Home - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Who Knows Who Is Right free listening
Who Knows Who Is Right - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Take A Giant Step free listening
Take A Giant Step - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Keep On Dreaming free listening
Keep On Dreaming - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Lines In My Old Book  free listening
Lines In My Old Book - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Baby Bride free listening
Baby Bride - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter I Swear She Bleeds free listening
I Swear She Bleeds - Kormorán, Jenei Szilveszter
Kormorán, Jenei Szilveszter Good Morning free listening
Good Morning - Kormorán, Jenei Szilveszter